TEL ALARMOWY   998  /  112
A- A A+

Pożar sadzy w kominie – zagrożenia dla zdrowia i życia!!!

Okres grzewczy w pełni, a z nim zdecydowany wzrost zdarzeń związanych z zapaleniem się produktów spalania niecałkowitego w przewodach kominowych.

Rok 2017 rozpoczął się całkiem niedawno, a pińczowscy strażacy już kilkukrotnie wyjeżdżali do pożarów związanych z zapaleniem się sadzy w przewodach kominowych.

Ostatnie zdarzenie miało miejsce 25 stycznia br. na ulicy Batalionów Chłopskich w Pińczowie, gdzie z uwagi na uwarunkowania budowlane w akcji zaangażowane były średni samochód gaśniczy oraz samochód specjalny podnośnik z pińczowskiej strażnicy. Tu na szczęście strażacy uniemożliwili rozprzestrzenienie się ognia na inne obiekty i zapobiegli uszkodzeniu konstrukcyjnym budynku.

Skąd się bierze sadza w kominie?

Otóż problem zalegania sadzy w kominach dotyczy przede wszystkim instalacji grzewczych          z piecami na paliwo stałe tj. np. drewno i poszczególne rodzaje węgla kamiennego, ale również palenisk, gdzie spalany jest gaz ziemny, gaz płynny lpg czy też olej opałowy. Sadza, a więc tak naprawdę w zdecydowanej większości niespalony węgiel cząsteczkowy, odkłada się w naszych kominach na skutek niecałkowitego spalania paliwa w naszych piecach.

Jaka jest tego przyczyna?

Opalając budynek przykładowo węglem kamiennym, w wyniku spalania w warunkach „idealnych” jako produkt spalania (a więc to co uchodzi z naszych kominów) powinien wydzielać się dwutlenek węgla oraz woda. Jednakże, odchodząc od warunków laboratoryjnych poza dwutlenkiem węgla wydzielać będzie się nam tlenek węgla i węgiel cząsteczkowy (główny składnik sadzy). Im spalanie      w naszych piecach jest bardziej „niedoskonałe”, tym więcej sadzy będzie się wydzielać i tu za sprawą np. dużej wilgotności paliwa i w związku z tym dużej ilości pary wodnej w kominie, sadza w postaci kleistej mazi osadzi się na ścianach przewodów spalinowych.

Im więcej sadzy, tym węższy przekrój komina i tym spalanie bardziej „niedoskonałe”, a to z kolei powoduje wytwarzanie większej ilości sadzy i tak błędne koło się zamyka.

Co robić, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się sadzy w kominie?

Przede wszystkim kontrola instalacji grzewczej i czyszczenie przewodów kominowych, zadbajmy oto, aby światło przewodów kominowych nie było zawężone w żaden sposób. Pamiętajmy by pomieszczenie kotłowni miało otwór napowietrzający, brak napływu powietrza z zewnątrz wpływa na brak „ciągu” kominowego i tworzenie nadmiernej ilości sadzy. Weźmy pod uwagę również jakość spalanego paliwo, a więc zadbajmy o to by zakupiony węgiel, olej opałowy czy paliwo gazowe było dobrej jakości.

Przypominamy, iż obowiązek czyszczenia przewodów kominowych w instalacjach z piecami na paliwo stałe, występuje w czasookresach co trzy miesiące w okresie użytkowania instalacji,                  a w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co sześć miesięcy.

Jakie konsekwencje?

Pożar sadzy w kominie, może nieść ze sobą duże straty tak dla mienia jak i dla zdrowia użytkowników budynku. W wyniku zapalenia sadzy w kominie i na skutek wytworzenia się wysokich temperatur w kominie dochodzić może do pękania ścian komina i dalej konstrukcji budynku, jak również do zapalenia się np. palnej konstrukcji stropu lub dachu.

Podczas pożarów sadzy w kominach niedopalone szczątki węgla po opuszczeniu komina, niejednokrotnie „wędrują” na kilkadziesiąt metrów od źródła, stanowiąc zagrożenie pożarowe dla pobliskich obiektów.

Pamiętajmy również, że jeżeli do pożaru dojdzie w czasie nocnym, może pozostać on niezauważony przez domowników, a poprzez pęknięcia w konstrukcji komina do wnętrza pomieszczeń może przedostawać się niechlubnie osławiony i śmiertelnie trujący tlenek węgla.

Apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego w użytkowaniu instalacji grzewczych i kominowych, tu zwracając szczególną uwagę na niebezpieczeństwo jakie ww. pożary niosą dla dorobku człowieka, a przede wszystkim jego zdrowia i życia.

tekst: kpt. Paweł Obważanek

sadza
Previous Next Play Pause
1

logo trawy na stronę 

www.stoppozaromtraw.pl

 

 

 

bip

NASZA POGODA - PIŃCZÓW

www.swiatpogody.pl

NASZ KALENDARZ

Październik 2017
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Początek strony