TEL ALARMOWY   998  /  112
A- A A+

pozar kominow KopiaKolejny okres grzewczy przed nami. Jak co roku tutejsza komenda Państwowej Straży Pożarnej apeluje o dochowanie spełnienia wymogów odpowiedniego eksploatowania i kontroli instalacji kominowych, w tym spalinowych, dymowych i wentylacyjnych w okresie ich użytkowania.

W sezonie grzewczym od 1 września 2015 r. do 31 marca 2016 r. Państwowa Straż Pożarna odnotowała 3878 zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym 2229 osób poszkodowanych i 50 ofiar śmiertelnych.
Mając na względzie przede wszystkim zmniejszenie ilość niepokojących zdarzeń w naszym powiecie związanych z bezpieczeństwem pożarowym w sezonie grzewczym, należy mieć na uwadze kilka przydatnych informacji.Skąd się bierze sadza w kominie?
Otóż problem zalegania sadzy w kominach dotyczy instalacji grzewczych z piecami na każdy rodzaj paliwa tj. piece na paliwo stałe (np. drewno, węgiel), gaz ziemny, gaz płynny lpg czy też olej opałowy. Choć trzeba przyznać, że problem wytwarzania sadzy w największej liczbie przypadków dotyczy palenisk opalanych drewnem i wszelkiego rodzaju węglem.
Sadza, a więc tak naprawdę w zdecydowanej większości niespalony węgiel cząsteczkowy, odkłada się w naszych kominach na skutek niecałkowitego spalania paliwa w naszych piecach.Jaka jest tego przyczyna?
Opalając budynek przykładowo węglem kamiennym, w wyniku spalania w warunkach „idealnych” jako produkt spalania (a więc to co uchodzi z naszych kominów) powinien wydzielać się dwutlenek węgla oraz woda. Jednakże, odchodząc od warunków laboratoryjnych poza dwutlenkiem węgla wydzielać będzie się nam tlenek węgla i węgiel cząsteczkowy (główny składnik sadzy). Im spalanie w naszych piecach jest bardziej „niedoskonałe”, tym więcej sadzy będzie się wydzielać i tu za sprawą np. dużej wilgotności paliwa i w związku z tym dużej ilości pary wodnej w kominie, sadza w postaci kleistej mazi osadzi się na ścianach przewodów kominowych. 
Im więcej sadzy, tym węższy przekrój komina i tym spalanie bardziej „niedoskonałe”, a to z kolei powoduje wytwarzanie większej ilości sadzy i tak błędne koło się zamyka.Co robić, aby nie dopuścić do nadmiernego odkładania się sadzy w kominie?
Przede wszystkim kontrola instalacji grzewczej i czyszczenie przewodów kominowych, zadbajmy oto, aby światło przewodów kominowych nie było zawężone w żaden sposób. Pamiętajmy by pomieszczenie kotłowni miało otwór napowietrzający, brak napływu powietrza z zewnątrz wpływa na brak „ciągu” kominowego i tworzenie nadmiernej ilości sadzy. Weźmy pod uwagę również jakość spalanego paliwa, a więc zadbajmy o to by zakupiony węgiel, olej opałowy czy paliwo gazowe było dobrej jakości.
Przypominamy, iż obowiązek czyszczenia przewodów kominowych w instalacjach z piecami na paliwo stałe, występuje w czasookresach co trzy miesiące w okresie użytkowania instalacji, a w przypadku palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym co sześć miesięcy.Jakie konsekwencje?
Pożar sadzy w kominie, może nieść ze sobą duże straty tak dla mienia jak i dla zdrowia użytkowników budynku. W wyniku zapalenia sadzy w kominie i na skutek wytworzenia się wysokich temperatur dochodzić może do pękania ścian komina i dalej konstrukcji budynku, jak również do zapalenia się np. palnej konstrukcji stropu lub przekrycia dachu.
Podczas pożarów sadzy w kominach niedopalone szczątki węgla po opuszczeniu przewodów, niejednokrotnie „wędrują” na kilkadziesiąt metrów od źródła, stanowiąc zagrożenie pożarowe dla pobliskich obiektów.
Pamiętajmy również, że jeżeli do pożaru dojdzie w czasie nocnym, może pozostać on niezauważony przez domowników, a poprzez pęknięcia w konstrukcji komina do wnętrza pomieszczeń może przedostawać się niechlubnie osławiony i śmiertelnie trujący tlenek węgla.Apelujemy o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa pożarowego w użytkowaniu instalacji grzewczych i kominowych, tu zwracając szczególną uwagę na niebezpieczeństwo jakie ww. pożary niosą dla dorobku człowieka, a przede wszystkim jego zdrowia i życia.
 

logo trawy na stronę 

www.stoppozaromtraw.pl

 

 

 

bip

NASZA POGODA - PIŃCZÓW

www.swiatpogody.pl

NASZ KALENDARZ

Październik 2017
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Początek strony