TEL ALARMOWY   998  /  112
A- A A+

„Strażakiem się jest, a nie bywa..”, powiedzenie to możemy niejednokrotnie usłyszeć wśród funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej.

O tym, że nie są to puste słowa mogliśmy się ostatnio przekonać za sprawą dwóch pińczowskich strażaków, którzy poza działaniami ratowniczymi pośpieszyli z pomocą.

Otóż w środę, 9 listopada br. około godziny 13:00 na ulicy Tarnowskiej w Kielcach, kapitan Mariusz Fodymski i starszy strażak Damian Aksamit w czasie podróży służbowej, widząc kobietę, która utraciła przytomność, niezwłocznie zareagowali niosąc jej pomoc.

Nasi funkcjonariusze zatrzymali samochód, którym podróżowali i przystąpili do udzielania pierwszej pomocy nieprzytomnej. Strażacy nie stwierdzając funkcji życiowych przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, prowadząc masaż serca, aż do przybycia zastępu ratownictwa medycznego na miejsce.

W zdarzeniu, gdzie następuje nagłe zatrzymanie krążenia u człowieka, każda sekunda, w której poszkodowany nie otrzymuje pomocy jest na wagę życia lub śmierci. Pamiętajmy, że zaledwie 3 minuty bez tlenu mogą spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu osoby poszkodowanej.

Tu strażacy wywiązali się wzorowo ze słów składanego ślubowania „..być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego…”.

opracował: kpt. Paweł Obważanek KP PSP w Pińczowie

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

zdjęcie
Previous Next Play Pause
1

 koperta list

List Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego

ws. środków finansowych dla ochotniczych straży pożarnych

 

logo trawy na stronę 

www.stoppozaromtraw.pl

 

 

 

bip

NASZA POGODA - PIŃCZÓW

www.swiatpogody.pl

NASZ KALENDARZ

Marzec 2017
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Początek strony