TEL ALARMOWY   998  /  112
A- A A+

Wielkimi krokami zbliża się okres wakacyjny, a z nim zagrożenia dla najmłodszych w czasie wypoczynku. W związku z tym strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie uczestniczyli w dniach 20 – 22 czerwca 2017 r. w prelekcjach wśród dzieci i młodzieży naszego powiatu.

Spotkania z młodzieżą odbyły się w szkołach podstawowych w Kijach, Gartatowicach i Włoszczowicach oraz w gimnazjum w Kijach. Strażacy prowadzili prelekcje również na terenie pińczowskiej komendy, gdzie przedstawiono „od kuchni” służbę ratowników.

Nasi funkcjonariusze prócz pokazu sprzętu, skupili się przede wszystkim na przekazaniu najmłodszym podstawowych zasad związanych z bezpiecznym wypoczynkiem.

Poruszono tematy związane m. in. z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą, podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie pożaru i innego niebezpieczeństwa, w tym prawidłowego alarmowania służb.

Mamy nadzieje, że nasza praca prócz umilenia czasu najmłodszym, wpłynie również na ich bezpieczeństwo w czasie wakacji.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

DSC01119
DSC01130
DSC01139
Previous Next Play Pause
1 2 3

Koleżanki i Koledzy! Straciliśmy podczas służby w Białymstoku dwóch odważnych strażaków. Osierocili oni dwójkę małych dzieci. Fundacja Dorastaj z Nami prowadzi zbiórkę na rzecz ich rodzin. Darowiznę można przekazać poprzez stronę internetową Fundacji lub bezpośrednio wpłacając na konto nr: 29 1030 1508 0000 0008 1545 4006 z dopiskiem „Białystok”. Dziękujemy za każdą wpłatę.

Link do strony akcji: https://dorastajznami.org/pomoz_dzieciom_strazakow_z_bialegostoku/

 

grafika_2
Previous Next Play Pause
1

12 czerwca 2017 r. strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie mieli pełne ręce roboty w związku z trudnymi zdarzeniami, jakie miały miejsce na terenie naszego powiatu.

Po godzinie 14 pińczowscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego na terenie Gminy Działoszyce. Da zdarzenia prócz samochodu ciężkiego naszej komendy zadysponowano najbliższe zdarzeniu zastępy ochotniczych straży pożarnych. W wyniku pożaru spaleniu uległa stodoła drewniana oraz maszyny rolnicze, w tym kombajn zbożowy. Akcja strażaków trwała ponad 6 godzin z uwagi na znaczne nagromadzenie materiałów palnych.

Tuż przed godziną 21 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o katastrofie budowlanej budynku inwentarsko-mieszkalnego w miejscowości Tomaszów, Gmina Michałów, gdzie w wyniku całkowitego zawalenia dachu doszło do uwięzienia zwierząt gospodarskich. Przybyli na miejsce ratownicy przystąpili do prac rozbiórkowych oraz przede wszystkim do akcji uwalniania zwierząt. Strażacy działali prawie 3 godziny, jednakże dzięki sprawnie prowadzonej akcji w sposób bezpieczny ewakuowano inwentarz. W wyniku zdarzenia nie było osób poszkodowanych.

W czasie prowadzenia działań na miejscu katastrofy budowlanej w Tomaszowie, otrzymano zgłoszenie o wypadku drogowym w miejscowości Dziekanowice, Gmina Działoszyce. Siły straży pożarnej zostały przegrupowane, a do zdarzenia zadysponowano również zastęp z terenu powiatu kazimierskiego. W wypadku poszkodowana została jedna osoba, gdzie lekarz ratownictwa medycznego zadecydował o jej hospitalizacji. Działania strażaków w związku z wypadkiem zakończyły się tuż przed godziną 23.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

20170612_154819
DSC01102
Previous Next Play Pause
1 2

10 czerwca 2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyły się zajęcia praktyczne dla druhów ochotniczych straży pożarnych z terenu naszego powiatu, w ramach kursu ratownictwa technicznego.

Zajęcia rozpoczęły się omówieniem zasad bezpieczeństwa przy obsłudze sprzętu hydraulicznego oraz wskazaniem najważniejszych funkcji danych urządzeń. Następnie funkcjonariusze PSP zaprezentowali praktyczne użycie specjalistycznego sprzętu w czasie symulowanego wypadku komunikacyjnego z udziałem uwięzionej osoby w samochodzie osobowym.

Druhowie ochotnicy pod nadzorem zmiany służbowej pełniącej dyżur w tym dniu w naszej komendzie, przećwiczyli w praktyce aspekty pracy urządzeń hydraulicznych, gdzie wskazano podstawowe techniki pracy rozpieraczy oraz nożyc hydraulicznych w przypadku działań ratownictwa technicznego.

tekst: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

P6100328
P6100359
Previous Next Play Pause
1 2

Pińczowscy strażacy dla dzieci w czasie ich święta

1 czerwca 2017 r. w dzień dziecka strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie aktywnie włączyli się w akcję edukacyjną „Bezpieczna +”, gdzie nasi ratownicy w formie zabawy i pokazów przekazywali cenne uwagi w zakresie bezpieczeństwa pożarowego i prawidłowego zachowania się w czasie pożaru i innego niebezpieczeństwa.

Nasi funkcjonariusze uczestniczyli w tym dniu w zorganizowanych prelekcjach i pokazach w pińczowskiej hali sportowej przy ulicy Republiki Pińczowskiej dla podopiecznych fundacji „Złote Serce” oraz w Szkole Podstawowej nr 1 w Pińczowie dla uczniów tej placówki.

Starając dotrzeć do jak największej liczby młodych osób z całego powiatu pińczowskiego, strażacy w budynku pińczowskiej komendy zorganizowali prelekcje oraz pokazy dla uczniów Szkoły Podstawowej w Gackach.

Mając na uwadze zadania Państwowej Straży Pożarnej, które poza stricte działalnością ratowniczą obejmują również prewencję społeczną, mamy nadzieję, że poprzez takie spotkania z najmłodszymi dotrzemy z bezpieczeństwem pożarowym do jak najszerszej grupy dzieci i młodzieży, nie tylko przy okazji ich święta.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

DSC05908
DSC01063
DSC01069
Previous Next Play Pause
1 2 3

25 maja 2017 r. o godzinie 13:00 na placu wewnętrznym Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie rozpoczął się uroczysty apel z okazji powiatowych obchodów „Dnia Strażaka”.

Prócz strażaków tutejszej komendy w uroczystości udział wzięli znamienici goście, w tym Wicewojewoda Świętokrzyski Pan Andrzej Bętkowski, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach st. bryg. Adam Czajka, Starosta Pińczowski Zbigniew Kierkowski, samorządowcy z terenu powiatu pińczowskiego, kierownicy służb powiatowych oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych firm i urzędów naszego powiatu.

Apel rozpoczął się złożeniem meldunku przez dowódcę uroczystości Świętokrzyskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu PSP w Kielcach oraz uroczystym podniesieniem flagi Państwowej, następnie Komendant Powiatowy PSP w Pińczowie     st. kpt. Grzegorz Karwat przywitał zgromadzonych gości.

Uroczystość była idealną okazją do wręczenia awansów, odznaczeń oraz wyróżnień dla pińczowskich strażaków.

Awans w korpusie oficerów otrzymali:

kpt. Sebastian Koziara – na stopień starszego kapitana

kpt. Grzegorz Bucki – na stopień starszego kapitana

Awans w korpusie podoficerów otrzymali:

- mł. ogn. Paweł Bajór – na stopień ogniomistrza

- st. sekc. Tomasz Domagała – na stopień młodszego ogniomistrza

- st. sekc. Marcin Myca – na stopień młodszego ogniomistrza

- sekc. Dawid Kozłowski – na stopień starszego sekcyjnego

- sekc. Rafał Oziębłowski – na stopień starszego sekcyjnego

- sekc. Magdalena Pustelnik – na stopień starszego sekcyjnego

- st. str. Piotr Gruszka – na stopień sekcyjnego

- st. str. Krzysztof Wójcik – na stopień sekcyjnego

Odznaczenia otrzymali:

- asp. sztab. Bogdan Bielaś - Srebrną odznakę ,,Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”

- kpt. Jacek Stanek - Brązową odznakę ,,Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”

- ogn. Jacek Walasek - Brązową odznakę ,,Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”

- kpt. Mateusz Tarka - Brązowy medal za zasługi za pożarnictwa

- st. sekc. Artur Karasek - Brązowy medal za zasługi za pożarnictwa

Apel był również okazją by wręczyć najmłodszym nagrody za najlepsze wyniki w konkursach „Nasz Bohater Strażak” – organizowanym przez Komendanta Powiatowego PSP w Pińczowie i Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury oraz konkursu „25 lat PSP – Profesjonalni, Sprawni, Pomocni” – organizowanego przez Komendanta Głównego PSP.

Obchody dnia strażaka w naszej komendzie pozwalają nam również podziękować instytucjom i osobom wspierającym naszą formację w powiecie. Komendant Powiatowy PSP w Pińczowie odczytał okolicznościowe podziękowania dla:

- Starosty Pińczowskiego Zbigniewa Kierkowskiego

- Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Pińczowie Pani Sylwii Lolo

- Dyrektora Oddziału Regionalnego KRUS w Kielcach Pana Tadeusza Jakubowskiego

- Nadleśniczego Nadleśnictwa Pińczów Pana Andrzeja Wójciaka

- firmy Regesta SA

- Pana Mariusz Cugowskiego, oddział PZU w Pińczowie

- Szkół Awans, reprezentowanych przez Pana Andrzeja Miszczyka i Pana Leszka Koselę

Wśród zaproszonych gości głos zabrali m. in. Wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach, który odczytał list gratulacyjny Komendanta Głównego PSP skierowany do pińczowskich strażaków, w tym Państwowej i ochotniczych straży pożarnych, Starosta Pińczowski Zbigniew Kierkowski, który przekazał na ręce Komendanta Powiatowego PSP w Pińczowie symboliczny czek na dofinansowanie niezbędnego pińczowskiej komendzie samochodu rozpoznawczo-operacyjnego oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Pińczów Andrzej Wójciak.

Uroczystość zakończyła się złożeniem meldunku o zakończeniu apelu oraz odprowadzeniem poddziałów pożarniczych.

Dla wszystkich uczestników apelu zapewniono poczęstunek strażackiej grochówki z kuchni polowej.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

DSC00962
DSC00983
DSC00918
DSC01048
DSC01053
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

logo trawy na stronę 

www.stoppozaromtraw.pl

 

 

 

bip

NASZA POGODA - PIŃCZÓW

www.swiatpogody.pl

NASZ KALENDARZ

Czerwiec 2017
N P W Ś C Pt S
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
Początek strony