TEL ALARMOWY   998  /  112
A- A A+

27 kwietnia 2017 r. tuż. po godzinie 9:00 rozpoczęły się ćwiczenia wojewódzkie pododdziałów Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa Świętokrzyskiego.

Manerwy prowadzone były na terenie gminy Kije w powiecie pińczowskim w związku ze sprawdzeniem założeń scenariuszy awaryjnych zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego zakładu dużego ryzyka awarii przemysłowej dla bazy gazu płynnego zlokalizowanej w miejscowości Wola Żydowska

Organizatorem ćwiczeń był Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach we współpracy z Komendantem Powiatowym PSP w Pińczowie.

Manewry w swoich założeniach miały na celu przede wszystkim przećwiczenie organizacji akcji ratowniczo-gaśniczej związanej z możliwą poważną awarią przemysłową mogącą oddziaływać poza teren bazy gazu płynnego oraz koordynację współdziałania zastępów Państwowej Straży Pożarnej z terenu całego województwa Świętokrzyskiego oraz służb współdziałających, w tym zespołów zarządzania kryzysowego na poziomie gminy i powiatu, Policji, ratownictwa medycznego oraz służb Lasów Państwowych.

Ćwiczenia prowadzone były na trzech odcinkach bojowych. Pierwszy obejmował działania strażaków na terenie zakładu, gdzie doszło do wycieku oraz pożaru na instalacji gazu płynnego, kolejne odcinki obejmowały zdarzenia w sąsiadujących z zakładem obszarach leśnych, gdzie służby zmagały się z pożarem oraz osobami uwięzionymi w czasie wypadku samochodu przewożącego drewno oraz zdarzenie na zbiorniku wodnym, gdzie strażacy prowadzili działania ratownicze osób uwięzionych w zatopionym pojeździe.

Całością służb dowodził na poziomie strategicznym Z-ca Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Kielcach st. bryg. Robert Sabat.

Manewry zakończyły się po godzinie 13:00, gdzie na terenie bazy gazu płynnego podsumowano ćwiczenia. W realizowanych scenariuszach zdarzeń wzięło udział ponad 200 osób, w tym strażaków PSP i OSP, policjantów, pracowników Lasów Państwowych oraz funkcyjnych z poziomu gminy i powiatu.

Ćwiczenia takie jak te są niezbędnym czynnikiem w zapewnieniu niezawodności pracy strażaków i koordynacji współpracy z innymi służbami. Pokazują one możliwości organizacyjne Państwowej Straży Pożarnej oraz spektrum możliwości prowadzenia działań przez formację, w tym chemicznych, gaśniczych oraz ratownictwa wodnego.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

IMAG0418
IMG_6802
IMG_6888
IMG_6966
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Dostarczanie wiedzy oraz informacji, które mają korzystny wpływ na zmianę postaw i wzrost świadomości społeczeństwa jest jednym z zadań realizowanych przez Państwową Straż Pożarną. To zadanie nabiera szczególnego znaczenia w kontekście wychowania dzieci i młodzieży szkolnej, a także zaangażowania do tego celu kadry pedagogicznej.  

Realizując wspomniane cele prewencji społecznej w pierwszych dniach kwietnia br. Komendant Powiatowy PSP w Pińczowie oraz jego zastępca przeprowadzili szereg prelekcji
podczas rad pedagogicznych w placówkach oświatowych na terenie powiatu pińczowskiego. Komendanci spotkali się z kadrą pedagogiczną wielu ośrodków szkolnych, wśród których można wymienić m.in. Zespoły Szkół w Pińczowie oraz Działoszycach, Zespół Placówek Oświatowych w Michałowie, Gimnazjum nr 2 w Pińczowie czy też Szkołę Podstawową w Dzierążni.

Kolejnym akcentem prewencji społecznej były prelekcje przeprowadzone przez oficerów pińczowskiej komendy w Szkole Podstawowej nr 1 oraz Gimnazjum nr 2 w Pińczowie, które pozwoliły na dotarcie do znacznej liczby odbiorców. Podczas prelekcji przeprowadzanych przez kierownictwo KP PSP w Pińczowie poruszono kwestie szeroko rozumianego bezpieczeństwa zwracając szczególną uwagę na problem wypalania traw, zagrożenia związane z pożarami obiektów mieszkalnych oraz tlenkiem węgla czy też bezpieczeństwo uczniów podczas wypoczynku. Podczas prelekcji przedstawiono priorytety programów „Bezpieczna +”, „Stop pożarom traw” oraz „Czad i ogień – obudź czujność”.

Spotkania były także doskonałą okazją do udzielenia odpowiedzi na pytania nurtujące zarówno młodzież jak i kadrę pedagogiczną.

Wzorem dotychczas przeprowadzonych działań KP PSP w Pińczowie planuje kontynuację tego typu przedsięwzięć, które z pewnością będą miały korzystny wpływ na poprawę świadomości społeczeństwa z zakresu ochrony przeciwpożarowej .

Opracowanie: kpt. Mateusz Tarka, KP PSP w Pińczowie

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

20170406_143729
DSC00801
DSC00812
Previous Next Play Pause
1 2 3

Dnia 10 kwietnia 2017 r. kilkanaście minut po godzinie 12 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o wypadku samochodu ciężarowego z osobowym w miejscowości Lipnik na drodze krajowej nr 78. W zgłoszeniu podano informację o uwięzionym mężczyźnie w samochodzie osobowym.

Do akcji zadysponowano samochód ratownictwa drogowego z pińczowskiej strażnicy oraz najbliżej położone miejsca wypadku jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Kije.

W zdarzeniu uczestniczyły dwie osoby, kierowca ciężarowej Scanii oraz osobowego Fiata. Kierowca ciężarówki wyszedł z wypadku bez obrażeń.

Strażacy po przybyciu na miejsce i zabezpieczeniu terenu akcji przystąpili do udzielania pomocy mężczyźnie uwięzionemu w pojeździe osobowym. Ratownicy przy użyciu specjalistycznych narzędzi hydraulicznych rozpoczęli rozcinanie i odginanie zmiażdżonych części pojazdu, jednocześnie stabilizując odcinek szyjny kręgosłupa przytomnego mężczyzny. Uwolnionego mężczyznę przekazano zespołowi ratownictwa medycznego.

Strażacy zabezpieczyli miejsce lądowania dla śmigłowca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które zostało zadysponowane na miejsce, następnie ranny mężczyzna został przekazany ratownikom LPR.

Na czas prowadzonych działań droga krajowa nr 78 była całkowicie zablokowana, a Policja wyznaczała objazdy.

Akcja strażaków zakończyła się tuż przed godziną 15:30.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek, KP PSP w Pińczowie

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

DSC_0029
DSC_0034
DSC_0039
Previous Next Play Pause
1 2 3

Za nami już kolejny finał eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” – Pińczów 2017. W tym roku gospodarzem eliminacji powiatowych był Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie st. kpt. Grzegorz Karwat.

Komenda PSP w Pińczowie gościła najlepszych uczestników turnieju wyłonionych w eliminacjach gminnych w swoich kategoriach wiekowych.

Turniej rozpoczął się częścią pisemną, która wskzała najlepsze „trójki” w kategoriach szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W części przeznaczonej na pytania ustne najlepsi uczestnicy odpowiadali na 4 pytania, których zakres merytoryczny z całą pewnością odpowiadał definicji „wiedzy inżynieryjnej” w dziedzinie pożarnictwa.

W końcowym rozrachunku kolejność wśród uczestników przedstawiała się następująco:

Grupa wiekowa szkół podstawowych:

1. Maja Przybysławska – SP. w Gartatowicach

2. Patryk Borek – SP. w Gartatowicach

3. Dominika Szostak – SP. w Dzierążni

Grupa wiekowa gimnazjów:

1. Emilia Sowa – gimnazjum w Michałowie

2. Karolina Kozłowska – gimnazjum w Działoszycach

3. Patrycja Lisikiewicz – gimnazjum w Złotej

Grupa wiekowa szkół ponadgimnazjalnych:

1. Bartłomiej Dąbek – LO w Pińczowie

2. Sebastian Gil – LO w Pińczowie

3. Marek Pasternak – ZSCKR w Chrobrzu

Dla wszystkich uczestników turnieju przygotowano dyplomy oraz nagrody rzeczowe i tu szczególne podziękowania w imieniu uczestników dla fundatorów nagród na czele ze Starostą Pińczowskim Zbigniewem Kierkowskim. W tym roku nasz konkurs poza władzami powiatu zaangażowały się Placówka Terenowa KRUS w Pińczowie, Nadleśnictwo Pińczów, Spółka Regesta S.A. oraz sklep Media Expert w Pińczowie i o. ING Banku Śląskiego w Pińczowie.

Upominki dla dzieci i młodzieży wręczyli Komendantem Powiatowym PSP w Pińczowie st. kpt. Grzegorz Karwat, Starosta Pińczowski Zbigniewem Kierkowski oraz Pani Agata Materek – placówka terenowa KRUS w Pińczowie .        

Ze zwycięzcami eliminacji powiatowych spotykamy się 27 kwietnia br. podczas finałów eliminacji wojewódzkich.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek, KP PSP w Pińczowie

zdjęcia: Joanna Strączek-Dziabała

 

paweł 4
paweł 11
paweł
Previous Next Play Pause
1 2 3

Początek wiosny to czas, w którym gwałtownie wzrasta liczba pożarów traw oraz suchej roślinności na nieużytkach rolnych oraz łąkach. Od początku 2017 roku na terenie powiatu pińczowskiego strażacy już ponad 100-krotnie zmagali się z ww. pożarami.

     Aby zapobiegać temu procederowi Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie aktywnie włączyła się w kampanię „Stop pożarom traw!”. Funkcjonariusze pińczowskiej komendy odbyli szereg spotkań w wielu instytucjach, podczas których przedstawiono między innymi statystyki dotyczące ofiar śmiertelnych i rannych czy też strat materialnych jakie wystąpiły podczas pożarów traw. Aby dotrzeć do jak największej grupy odbiorców oraz wspomóc działania prewencyjne pińczowscy strażacy odbyli spotkania robocze z kadrą kierowniczą Komendy Powiatowej Policji, Nadleśnictwa Pińczów, a także kadrą pedagogiczną Schroniska dla Nieletnich w Gackach. Podczas spotkania z funkcjonariuszami Policji zwrócono uwagę na mapę newralgicznych miejsc na terenie powiatu, gdzie proceder wypalania suchej roślinności ma charakter cykliczny wobec czego wskazane są wzmożone działania prewencyjne ze strony Komendy Powiatowej Policji.

     Istotnym elementem kampanii były także prelekcje z dziećmi i młodzieżą szkolną w wielu placówkach oświatowych na terenie powiatu pińczowskiego.
Kolejne działania to również rozmieszczenie plakatów wspomnianej kampanii
w ośrodkach edukacyjnych, instytucjach samorządu lokalnego oraz urzędach. Wzorem dotychczas przeprowadzonych działań KP PSP Pińczów planuje kontynuację przedsięwzięć mających na celu zwiększenie skuteczności kampanii „Stop pożarom traw!”.

Opracowanie: kpt. Mateusz Tarka, KP PSP w Pińczowie.

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

1
2
3
4
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

25 marca 2017 r. około godziny 20-tej do stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie wpłynęło zgłoszenie o pożarze trawy i suchej roślinności w miejscowości Janów. Ze względu na wielkość pożaru i jego dynamiczne rozprzestrzenianie się do likwidacji zdarzenia zadysponowano łącznie 4 zastępy strażaków Państwowej i ochotniczej Straży Pożarnej. W trakcie prowadzenia działań gaśniczych wypadkowi ciężkiemu uległ jeden z druhów ochotniczej straży pożarnej z terenu Gminy Kije. Strażacy będący świadkami powyższego zdarzenia niezwłocznie udzielili poszkodowanemu kwalifikowanej pierwszej pomocy, natomiast kierujący działaniami ratowniczymi zadysponował na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego, który przetransportował poszkodowanego do szpitala.

Powyższe zdarzenie to kolejny przykład tego, jakie straty może powodować nierozważne i bezmyślne postępowanie człowieka. Ludzka nieodpowiedzialność doprowadziła to sytuacji, w której zagrożone zostało życie i zdrowie człowieka niosącego bezinteresowną pomoc.

27 marca br. poszkodowanego druha odwiedzili w szpitalu Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach st. bryg. Adam Czajka wraz z Komendantem Powiatowym PSP w Pińczowie st. kpt. Grzegorzem Karwatem. Podczas wizyty komendanci podziękowali za jego poświęcenie w czasie akcji ratowniczo-gaśniczej. W imieniu własnym oraz świętokrzyskich strażaków życzyli mu szybkiego powrotu do zdrowia.

 

opracowanie: kpt. Mateusz Tarka, KP PSP w Pińczowie

Pozar traw 2
Pożar traw
Previous Next Play Pause
1 2

 Zwiększenie środków finansowych dla ochotniczych straży pożarnych

 

 

logo trawy na stronę 

www.stoppozaromtraw.pl

 

 

 

bip

NASZA POGODA - PIŃCZÓW

www.swiatpogody.pl

NASZ KALENDARZ

Kwiecień 2017
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Początek strony