TEL ALARMOWY   998  /  112
A- A A+

Pińczowscy strażacy kontynuują działania prewencyjne w ramach akcji „Bezpieczne wakacje 2017”. Tym razem w ramach profilaktyki bezpieczeństwa nasi funkcjonariusze dokonali kontroli na terenach domków letniskowych przy ulicy Pałęki w Pińczowie. Tu w szczególności sprawdzaliśmy możliwe warunki ewentualnego działania naszych jednostek w sytuacji zagrożenia, w tym warunki ewakuacji osób tam wypoczywających.

Niezwykle ważnym aspektem naszej akcji, było przede wszystkim spotkanie z młodzieżą tam wypoczywającą i jej opiekunami. Obozowicze odwiedzili strażnicę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie, gdzie strażacy omówili zasady bezpieczeństwa, w tym zasady alarmowania odpowiednich służb w sytuacji zagrożenia oraz podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy.

Najmłodsi mogli poza tym zapoznać się z pracą strażaka, a pogoda pozwoliła również na „działania” dzieciaków z udziałem prądów gaśniczych.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

20904565_1544770102226216_1529935591_o
20930177_1544769685559591_238014805_o
20931000_1544770332226193_622012581_o
Previous Next Play Pause
1 2 3

13 sierpnia 2017 r. po godzinie 17 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej otrzymało zgłoszenie o zderzeniu dwóch samochodów osobowych. Z treści zgłoszenia wynikało, iż w pojazdach uwięzieni są kierowcy uczestniczący w wypadku.

Do zdarzenia zadysponowano pełną obsadę pińczowskiej strażnicy oraz jednostki ochotniczych straży pożarnych z terenu naszego powiatu.

Strażacy po dotarciu na miejsce zastali uwięzionych w pojazdach kierowców. W samochodach podróżowali jedynie kierowcy. Jeden z pojazdów blokował całą szerokość drogi Bogucice-Gacki, drugi znajdował się poza pasem drogowym. Ratownicy niezwłocznie przystąpili do działań za pomocą specjalistycznego sprzętu hydraulicznego oraz zabezpieczyli instalacje pojazdów, w tym instalacje gazu lpg. Działania ze sprzętem utrudniały znaczne zniszczenia pojazdów.

Jako pierwszy został uwolniony kierowca osobowego Audi, niestety już na miejscu działania lekarz orzekł zgon mężczyzny w wieku 58 lat. Chwilę później strażacy uwolnili kierowcę osobowego BMW, a następnie mężczyznę z licznymi obrażeniami przekazano zespołowi ratownictwa medycznego.

Na czas akcji droga była zablokowana. Na miejscu Policja oraz Prokuratura prowadzili swoje czynności.

opracowanie: kpt,. Paweł Obważanek

zdjęcia: KP PSP w Pińczowie

 

DSC01258
DSC01269
Previous Next Play Pause
1 2

W czwartek 10 sierpnia, tuż przed południem stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o pożarze maszyny rolniczej oraz zagrożonych rozprzestrzenianiem się ognia terenach rolniczych w okolicach miejscowości Węchadłów.

Do zdarzenia zadysponowano ciężki samochód gaśniczy pińczowskiej strażnicy, zastęp z Komendy Powiatowej PSP w Jędrzejowie oraz zastępy strażaków ochotników z terenu powiatu pińczowskiego i jędrzejowskiego.

W chwili przybycia strażaków na miejsce akcji, pożarem objęty był kombajn zbożowy oraz tereny rolnicze, na których pracował, w tym ściernisko pożniwne oraz zboże na pniu. Operator kombajnu przebywał poza maszyną, nie odnosząc żadnych obrażeń. Ratownicy podali prądy wody na front pożaru oraz pianę gaśniczą na palącą się maszynę rolniczą.

Działania utrudniał porywisty wiatr, wysoka temperatura powietrza oraz w przypadku kombajnu rozszczelniony zbiornik oleju napędowego.

Ratownicy skupili się przede wszystkim na działaniach w natarciu na palącą się maszynę rolniczą oraz działaniach w obronie na zagrożone pola zbóż i pobliskie tereny zalesione.

Dzięki sprawnie prowadzonym działaniom strażacy uniemożliwili rozprzestrzenienie się pożaru na tereny leśne oraz zagrożone pola zbóż.

Policja ustala przyczyny zdarzenia.

tekst: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

IMG_20170810_123633
IMG_20170810_125705
IMG_20170810_133007
Previous Next Play Pause
1 2 3

Tuż po godzinie 16, 7 sierpnia 2017 r. stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o zdarzeniu z udziałem traktorzysty w miejscowości Miernów, Gmina Złota.

Do zdarzenia zadysponowano zastęp strażaków pińczowskiej komendy oraz jednostkę ochotniczej straży pożarnej z terenu Gminy Złotej.

Przybyli na miejsce strażacy zastali ciągnik rolniczy, który uderzył w budynek mieszkalny oraz nieprzytomnego mężczyznę w pobliżu pojazdu. Mężczyzna w wieku 69 lat nie posiadał widocznych obrażeń ciała, a konstrukcja budynku mieszkalnego nie została istotnie uszkodzona.

Ratownicy nie wyczuwając oddechu u traktorzysty przystąpili do resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz tlenoterapii, aż do przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, który kontynuował podjęte przez strażaków czynności. Niestety resuscytacja nie przyniosła rezultatu i przybyły na miejsce lekarz stwierdził zgon mężczyzny.

Na miejscu swoje czynności prowadziła Policja.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: KP PSP w Pińczowie

 

IMG_20170807_164803
Previous Next Play Pause
1

W miesiącach od maja do sierpnia 2017 r. strażacy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie, zgodnie z miesięcznym planem doskonalenia zawodowego, uczestniczyli w ćwiczeniach taktyczno-bojowych na zalewie wodnym w Pińczowie. Manewry były doskonałą okazją do przećwiczenia w praktyce technik podejmowania osób tonących, udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz zasad współpracy z zastępami ochotniczych straży pożarnych z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Podczas zmagań sprawdzono zastosowanie zasad ratownictwa wodnego obowiązujących w KSRG. Doskonalono także umiejętności sprawiania sprzętu ratownictwa wodnego stanowiącego wyposażenie JRG w Pińczowie.

opracowanie: kpt. Mateusz Tarka, KP PSP w Pińczowie

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

1
Previous Next Play Pause
1

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że do końca tygodnia między innymi w województwie świętokrzyskim synoptycy przewidują upalną pogodę. Przestrzegając podstawowych zasad postępowania podczas bardzo wysokich temperatur, można uniknąć konsekwencji, m. in. fatalnego w skutkach przegrzania organizmu.

Pamiętać również należy, że pod żadnym pozorem NIE WOLNO zostawiać, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt w samochodzie.

Poradnik Rządowego Centrum Bezpieczeństwa „Jak przygotować się na upał”

Jak przetrwać upały

źródło: http://www.straz.kielce.pl, http://rcb.gov.pl/

logo trawy na stronę 

www.stoppozaromtraw.pl

 

 

 

bip

NASZA POGODA - PIŃCZÓW

www.swiatpogody.pl

NASZ KALENDARZ

Sierpień 2017
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Początek strony