TEL ALARMOWY   998  /  112
A- A A+

20 października 2017 r. w godzinach przedpołudniowych strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie uczestniczyli w ćwiczeniach mających na celu koordynację działań służb i władz Gminy Pińczów w zakresie zagrożeń, pociągających za sobą konieczność ewakuacji budynku UMiG w Pińczowie.

Wspólna koordynacja działań rozpoczęła się posiedzeniem Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego Miasta i Gminy Pińczów, w których uczestniczył Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Pińczowie bryg. Wojciech Bucki. Na posiedzeniu omówiono podstawowe zasady współpracy w sytuacji nagłego zagrożenia i sposób działania poszczególnych służb i władz miasta.

Istotnym elementem prowadzonej akcji była koordynacja ewakuacji pracowników urzędu miasta, w tym aktywny udział naszych strażaków. W czasie symulowanego zadymienia ratownicy nadzorowali prowadzoną ewakuację łącznie 66 pracowników UMiG w Pińczowie oraz udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w zdarzeniu. W ćwiczeniach wzięła udział pełna obsada pińczowskiej jednostki, policjanci i osoby wyznaczone do prowadzenia ewakuacji z ramienia Burmistrza Miasta i Gminy Pińczów.

Całość prowadzonych działań miała na celu prócz koordynacji działań PSP, Policji oraz Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, również wpajanie prawidłowych zachowań zarówno pracownikom UMiG w Pińczowie jak i osób korzystających z jego usług, w czasie sytuacji zagrożenia, w tym pożaru i konieczności ewakuacji.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

DSC_0579
DSC_0587
DSC_0591
DSC_0595
DSC_0613
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

4 października 2017 r. na terenie zakładu Siniat Sp. z o. o. w miejscowości Leszcze (gm. Pińczów) przeprowadzono próbną ewakuację pracowników zakładu połączoną z ćwiczeniami prowadzonymi przez strażaków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie.

Około godziny 13:30 zarządzono próbny alarm w związku z zadymieniem w hali produkcyjnej zakładu. Scenariusz ćwiczeń i ewakuacji przewidywał pożar w hali produkcji profili aluminiowych, w związku z czym zachodziła konieczność ewakuacji pracowników przebywających w obiekcie oraz powiadomienie jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Osoby wyznaczone do prowadzenia ewakuacji z ramienia firmy Siniat w sposób prawidłowy powiadomiły pracowników o niebezpieczeństwie i konieczności opuszczenia budynku. Pracownicy opuszczający halę udali się w wyznaczone miejsce zbiórki
i tam zgodnie z procedurami sprawdzono obecność osób, które w tym dniu wykonywały swoje obowiązki. Następnie do działań wkroczyli strażacy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Pińczowie, którzy po przybyciu na miejsce akcji otrzymali informację, iż strefy zagrożonej nie opuścił jeden z pracowników. Strażacy w pełnym uzbrojeniu osobistym oraz
w sytuacji symulowanego zadymienia przeprowadzili przeszukanie hali objętej pożarem,
a następnie ewakuowali odnalezionego poszkodowanego, któremu udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Powyższe ćwiczenia związane były z akcją MSWiA ”Kręci mnie bezpieczeństwo”. Były one doskonałą okazją do przeprowadzenia prelekcji dotyczącej bezpieczeństwa pożarowego, zagrożeń związanych z tlenkiem węgla czy też prawidłowego udzielania pierwszej pomocy. Zwieńczeniem spotkania były ćwiczenia praktyczne z zakresu użycia podręcznego sprzętu gaśniczego pod nadzorem funkcjonariuszy KP PSP Pińczów.

Opracowanie: kpt. Mateusz Tarka

Zdjęcia: Siniat Sp. z o. o.

 

6
10
22
Previous Next Play Pause
1 2 3

Porywisty wiatr i jego skutki nie ominęły miejscowości powiatu pińczowskiego. Od wczoraj wieczora strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie oraz ochotniczych straży pożarnych z terenu naszego powiatu walczą ze skutkami wichur, które przeszły nad powiatem pińczowskim.

Dziś do godziny 14, nasi strażacy interweniowali ponad 30 razy usuwając skutki porywistych wiatrów. Działania zastępów skupiały się przede wszystkim na usuwaniu powalonych drzew, wiszących konarów i zabezpieczaniu traktów pieszych oraz dróg, gdzie skutki wichur powodowały zagrożenie dla ich użytkowników.

Działania straży pożarnej prowadzone były na wszystkich gminach powiatu pińczowskiego.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: KP PSP w Pińczowie

 

2017_10_06_wichury
Previous Next Play Pause
1

W dniu 3 października 2017 r. w siedzibie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie odbyła się narada operacyjna z funkcyjnymi OSP.

Naradę otworzył Komendant Powiatowy PSP w Pińczowie st. kpt. Grzegorz Karwat. Podczas narady przedstawiono statystykę zdarzeń za okres trzech kwartałów, podsumowano ćwiczenia Powiatowej Kompanii Odwodowej, które zostały przeprowadzone 17.09.2017 r, omówiono wyniki przeprowadzonego przeglądu przygotowania pojazdów i sprzętu do okresu zimowego w OSP, podsumowano inspekcje gotowości operacyjno – techniczne przeprowadzone w trzecim kwartale br. Kolejnym punktem narady był stopień realizacji wykorzystania dotacji przeznaczonych dla OSP na zakupy i remonty strażnic. W części podsumowującej naradę wywiązała się dyskusja na temat problemów bieżących dotyczących funkcjonowania jednostek OSP. Na zakończenie narady Komendant Powiatowy PSP w Pińczowie złożył podziękowania wszystkim, którzy poprzez swoją działalność wspierali przedsięwzięcia zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na terenie powiatu pińczowskiego w zakresie ochrony przeciwpożarowej.

opracowanie: mł. bryg. Piotr Wieniecki

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

1
Previous Next Play Pause
1

2 października tuż przed godziną 10:00 dyrekcja zespołu szkół przy ulicy Siedem Źródeł w Pińczowie poinformowała stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie o wybuchu pożaru w budynku szkoły oraz rozpoczętej ewakuacji dzieci z całej placówki oświatowej. Był to oczywiście alarm ćwiczebny, gdzie dyrekcja szkoły dopełniła obowiązku przeprowadzenia ćwiczeń w zakresie próbnej ewakuacji dzieci po rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

W ewakuacji wzięli również udział nasi funkcjonariusze, symulując odcięcie przez sztuczny dym jednej z klatek schodowych budynku, w ten sposób angażując opiekunów dzieci do obrania alternatywnej drogi ewakuacyjnej z obiektu.

Pińczowscy strażacy przećwiczyli również scenariusz, gdzie jedno z dzieci nie opuściło budynku i utknęło na zadymionym korytarzu. Tu ratownicy przeprowadzili rozwinięcie linii gaśniczych oraz przeszukali budynek, następnie udzielając poszkodowanemu chłopcu kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Przypominamy zarządcą szkół o obowiązku przeprowadzenia ćwiczeń praktycznych w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji z całego obiektu w terminie do 3 miesięcy od daty rozpoczęcia roku szkolnego oraz zawiadomieniu o tym zamiarze właściwego komendanta PSP, co najmniej na tydzień przed ich przeprowadzeniem.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

\

IMG_20171002_095616
IMG_20171002_100538
IMG_20171002_101303
Previous Next Play Pause
1 2 3

Jak co roku Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie w pierwszych miesiącach roku szkolnego stara się dotrzeć do najmłodszych, w celu szerokorozumianej profilaktyki przeciwpożarowej.

W bieżącym roku nasi funkcjonariusze wraz pracownikami jednostki terenowej KRUS w Pińczowie oraz policjantami przeprowadzili serię prelekcji dotyczących bezpieczeństwa wśród uczniów pierwszych i drugich klas szkoły podstawowej.

Strażacy uczestniczący w pogadankach poruszyli przede wszystkich tematy związane z zasadami prawidłowego zachowania się w czasie pożaru lub wypadku, używania nr alarmowych oraz zwrócili uwagę na problem ulatniającego się tlenku węgla w zbliżającym się okresie grzewczym i sposób postępowania w przypadku takich zagrożeń.

Pracownicy pińczowskiego oddziału KRUS starali się przekazać prawidła bezpiecznej pracy i zabawy w gospodarstwach rolnych, gdzie za pomocą pokazów multimedialnych prezentowali epizody z bezpiecznej miejscowości „KRUSikowo”.

Funkcjonariusze Policji z kolei poruszyli tematy bezpieczeństwa ruchu drogowego najmłodszych, w szczególności w drodze do i ze szkoły.

Prelekcje odbyły się w dniach od 25. do 27. września w szkołach podstawowych w Gackach, Bogucicach, Kijach, Gartatowicach, Włoszczowicach, Działoszycach oraz w Michałowie.

W spotkaniach wzięło udział łącznie 160 uczniów.

Mamy nadzieje, że taka współpraca pomiędzy instytucjami promującymi bezpieczeństwo odniesie jak najbardziej pozytywne skutki wśród najmłodszych.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek

zdjęcia: archiwum oddziału terenowego KRUS w Pińczowie

 

IMG_0131
IMG_0142
IMG_20170927_085124
Previous Next Play Pause
1 2 3

logo trawy na stronę 

www.stoppozaromtraw.pl

 

 

 

bip

NASZA POGODA - PIŃCZÓW

www.swiatpogody.pl

NASZ KALENDARZ

Październik 2017
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Początek strony