TEL ALARMOWY   998  /  112
A- A A+

Począwszy od pierwszych ciepłych dni po roztopach, aż do czerwca, rokrocznie problem wypalania traw i nieużytków w powiecie pińczowskim daje się we znaki strażakom, ale przede wszystkim ludziom, gdzie przez czyjąś bezmyślność zagrożone są domostwa, działki użytkowe oraz kompleksy leśne.

Największy problem w tym procederze to sama mentalność ludzi oraz ogólnospołeczne przyzwolenie na wiosenne wypalanie, niejako już zakotwiczone w lokalnej społeczności w charakterze swoistego „zwyczaju” i „tradycji” lub też zabawy nieodpowiedzialnej młodzieży.

Na dzień 23 marca 2017 r. mamy prawie 80 zdarzeń związanych z pożarami traw, nieużytków i suchej roślinności. W samych pierwszych trzech tygodniach marca strażacy wyjeżdżali ponad 60 razy, a pamiętajmy, że wiosna przed nami…

Są to ogromne liczby zważywszy, że ciepłe dni dopiero się zaczynają, a w niektórych miejscach zalega jeszcze woda z roztopów. Ktoś mógłby stwierdzić, że przecież to nasza praca i nic nam do ilości wyjazdów… No i tu jako pierwsze powiem, że praca strażaka to przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa społeczeństwu, gdzie poza gaszeniem pożarów jest zapobieganiem im i innym zagrożeniom. Wyobraźmy sobie sytuację, że w jakiejś miejscowości w odległości 10-15km od Pińczowa jeden z zastępów uczestniczy w gaszeniu pożaru nieużytków (bez logicznego powodu wznieconego), a tu nagle wypadek drogowy czy też pożar budynku mieszkalnego i nasze siły są znacznie uszczuplone. Tu szczególnie chciałbym uczulić tych którzy podpalają trawy, by pamiętali o tym, że przez ich nierozwagę ktoś inny, a może oni sami będą w takiej sytuacji, że przez to że część strażaków z Państwowej Straży Pożarnej uczestniczy w gaszeniu ich „dzieła”, czyjeś dobro może na tym ucierpieć.

O ile jakoś jeszcze kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat temu można było powiedzieć, że wypalanie suchej roślinności i traw jest zabiegiem pielęgnacyjnym gleby, to w obecnych czasach poziom wiedzy i badań na omawiany temat jest wystarczający by stwierdzić bezzasadność z punktu widzenia agrarnego wypalania traw. Tu pomijam nieliczne przypadki roślinności stepowej na naszym terenie, dla których wypalanie nie jest niewskazane, ale co ważniejsze te gatunki są chronione prawnie np. na terenie rezerwatów przyrody w powiecie pińczowskim.

Kolejny powód do wypalania traw to błędnie rozumiane walory estetyczne, a więc mówiąc najkrócej wypalane są nieużytki, a to dlatego żeby było „ładnie”. Zapomina się przy tym, że wypalając suchą roślinność, mówiąc najprościej robimy miejsce dla chwastów w tym miejscu, bo one i ich nasiona najłagodniej znoszą pożar. No i doszliśmy do powodu powszechnie znanego, a więc do zwykłej głupoty i bezmyślności celem zabicia nudy lub po prostu zobaczenia nadjeżdżających samochodów pożarniczych i tu nie ma żadnego argumentu za tym przemawiającego, możemy to z czystym sumieniem określić jako esencja nieprzemyślanego działania

Oczywiste szkody: dla środowiska naturalnego, dla atmosfery i siedlisk dzikich zwierząt, ale i dla gleby. Tu pożar może spowodować straty w żyzności gleby, jej odazotowanie oraz zniszczenie fauny i flory odpowiedzialnej m. in. za ilość plonów. Więcej na ten temat możemy poczytać na stronach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, możemy tam również przeczytać o konsekwencjach, które mogą spotkać użytkowników działek rolnych pobierających dopłaty bezpośrednie wszelkiego rodzaju, na których działkach doszło do pożaru – i tu ciekawostka nawet jeśli nie stwierdzono sprawcy pożaru. To o czym nie wspomniałem to jeszcze konsekwencje prawne wypalania. Wypalanie to wykroczenie za które grozi mandat nie tylko ze strony funkcjonariuszy Policji, ale również Państwowej Straży Pożarnej. Myślę jednak, że warto wspomnieć o tym, że pożar bezmyślnie rozniecony, na pierwszy rzut oka wyglądający na łatwy do opanowania, za sprawą wysokiej temperatury, niskiej zawartości wilgoci w roślinności oraz wiatru w mgnieniu oka może objąć pobliskie obszary zalesione, prywatne działki i obiekty, w tym mieszkalne, a to już może wyczerpywać znamiona przestępstwa, za co grążą surowsze kary niż mandat.

Szkody i konsekwencje wypalania traw, te bezpośrednie i te wynikające z przebiegu pożaru i warunków w których się on rozwija to temat na długi wykład. Konsekwencje mogą być poczynając od niewielkiego zubożenia gleby, mandatów, zniszczeń siedlisk ptaków, idąc przez pożary set hektarów w tym lasów, po pożary budynków mieszkalnych, karamboli drogowych spowodowanych przez dym z wypalanych nieużytków, aż do po prostu śmierci człowieka, również samych podpalaczy. To nie są tylko jakieś tam możliwości skutków, są to faktyczne skutki jakie mówiąc kolokwialnie wywołała nierozwaga i bezmyślność.

Szersze informacje nt. poruszonego problemu można odnaleźć na stronie internetowej pińczowskiej komendy www.psppinczow.pl lub na www.stopopozaromtraw.pl

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek, KP PSP w Pińczowie

 
zdjecia (2)
Previous Next Play Pause
1

Zespół Placówek Oświatowych w Złotej po raz kolejny był gospodarzem finału eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Gminie Złota. Do finału przystąpili zwycięscy eliminacji środowiskowych na szczeblu poszczególnych szkół z terenu Gminy Złota.

Po przeprowadzeniu testu pisemnego oraz finałowych pytań ustnych kolejność wśród najlepszych przedstawiała się następująco:

Szkoły Podstawowe:

1. Aleksandra Kowalska – Szkoła Podstawowa w Złotej

2. Tomasz Piłat – Szkoła Podstawowa w Złotej

3. Kinga Lech – Szkoła Podstawowa w Miernowie

Gimnazjum:

1. Kinga Zięba – Gimnazjum w Złotej

2. Patrycja Lisikiewicz – Gimnazjum w Złotej

3. Anna Malczyk – Gimnazjum w Złotej

Szkoły ponadgimnazjalne:

1. Marek Pasternak – ZSCKR w Chrobrzu

2. Grzegorz Wójcik – ZSCKR w Chrobrzu

3. Bartłomiej Szczepański – ZSCKR w Chrobrzu

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali upominki ufundowane przez Wójta Gminy Złota, a zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w grupach wiekowych szkół podstawowych i gimnazjów oraz zwycięzca w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zapewnili sobie prawo uczestnictwa w eliminacjach na szczeblu powiatowym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie.

Władze samorządowe oraz ochotnicze straże pożarne reprezentował Wójt Gminy Złota Tadeusz Sułek i dh Artur Oziębłowski, którzy wręczyli nagrody uczestnikom turnieju, oraz Pani Jolanta Fichtel, która odpowiadała za organizację turnieju z ramienia gminy. Nadzór merytoryczny nad konkursem z ramienia Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie sprawował kpt. Paweł Obważanek.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek KP PSP w Pińczowie

zdjęcia: archiwum archiwum KP PSP w Pińczowie

 

IMAG0356
IMAG0350
IMAG0346
Previous Next Play Pause
1 2 3

Do kolejnego pożar budynku mieszkalnego w naszym powiecie doszło 15 marca 2017 r. w miejscowości Pasturka, Gmina Pińczów. Tuż przed godziną 17 strażacy otrzymali zgłoszenie o zadymieniu w budynku mieszkalnym.

Do akcji zadysponowano ciężki samochód gaśniczy i drabinę mechaniczną z pińczowskiej strażnicy oraz jednostkę ochotniczej straży pożarnej z terenu Gminy Pińczów.

Strażacy po przybyciu na miejsce, zastali objęte pożarem poddasze parterowego budynku jednorodzinnego. Mężczyzna przebywający w budynku w chwili wybuchu pożaru zdołał go opuścić przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej.

Zespół ratownictwa medycznego przybyły na miejsce nie stwierdził obrażeń u lokatora.

Strażacy wprowadzili jeden prąd wody, nie dopuszczając do rozwoju pożaru. Cały obiekt po ugaszeniu ognia został poddany przewietrzaniu oraz sprawdzony kamerą termowizyjną na obecność ukrytych zarzewi ognia. W wyniku zdarzenia nadpaleniu uległa konstrukcja dachu oraz palna izolacja przewodu kominowego.

Przypuszczalną przyczyna pożaru były wady instalacji dymowej w budynku.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek, KP PSP w Pińczowie

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

17342322_972201812879505_833685345_o
Previous Next Play Pause
1

16 marca 2017 r., dwie minuty po godzinie 10:00 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o zderzeniu trzech pojazdów na drodze wojewódzkiej nr 766 na wysokości miejscowości Podłęże, Gmina Pińczów.

Do akcji zadysponowano niezwłocznie pełną obsadę pińczowskiej strażnicy, w tym samochód ratownictwa drogowego oraz średni samochód gaśniczy.

Ratownicy po przybyciu na miejsce prowadzonych działań zastali trzy uszkodzone pojazdy, w tym dwa samochody osobowe marki BMW i VW oraz samochód dostawczy marki Fiat. Pojazdami podróżowały cztery osoby. W wyniku zderzenia poszkodowane zostały dwie kobiety – prowadząca dostawczego Fiata oraz kierowca Volkswagena. W chwili przybycia zastępów wszyscy uczestnicy zdarzenia opuścili pojazdy.

Priorytetem działania strażaków było jak najszybsze udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym. Strażacy po zabezpieczeniu miejsca akcji m.in. zaopatrzyli rany głowy poszkodowanych, zapewnili stabilizację odcinków szyjnych kręgosłupa oraz przy jednoczesnym zabezpieczeniu kobiet przed wychłodzeniem przystąpili do tlenoterapii. Poszkodowane zostały przekazane przybyłym na miejsce zespołom ratownictwa medycznego. Konieczne było zadysponowanie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do jednej z poszkodowanych kobiet.

Strażacy po zabezpieczeniu miejsca do lądowania śmigłowca, przystąpili do usuwania skutków zderzenia i zabezpieczenia płynów eksploatacyjnych i instalacji pojazdów.

Na czas działań droga wojewódzka była całkowicie zablokowana, a Policja wyznaczała objazdy.

Akcja strażaków zakończyła się kwadrans po 14, działaniami kierował Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Pińczowie bryg. Wojciech Bucki.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek, KP PSP w Pińczowie

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

 

WP_20170316_10_30_31_Pro
WP_20170316_10_09_55_Pro
WP_20170316_10_19_49_Pro
Previous Next Play Pause
1 2 3

Gimnazjum nr. 2. w Pińczowie po raz kolejny było gospodarzem finału eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej w gminie Pińczów. Do finału przystąpili zwycięscy eliminacji środowiskowych na szczeblu poszczególnych szkół z terenu gminy Pińczów.

Po przeprowadzeniu testu pisemnego oraz finałowych pytań ustnych kolejność wśród najlepszych przedstawiała się następująco:

Szkoły Podstawowe:

1. Bartosz Wieczorek – Szkoła Podstawowa nr 2 w Pińczowie

2. Igor Wołowiec – Szkoła Podstawowa w Gackach

3. Kamil Fichowski – Szkoła Podstawowa w Kozubowie

Gimnazjum:

1. Małgorzata Żądło – Gimnazjum nr 1. w Pińczowie

2. Paulina Marciszewska – Gimnazjum nr 2. w Pińczowie

3. Julia Koprowska – Gimnazjum nr 1. w Pińczowie

Szkoły ponadgimnazjalne:

1. Bartłomiej Dąbek – Liceum Ogólnokształcące w Pińczowie

2. Sebastian Gil – Liceum Ogólnokształcące w Pińczowie

3. Angelika Marzec – Zespół Szkół Zawodowych w Pińczowie

Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali upominki ufundowane przez samorząd Gminy Pińczów, a zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w swoich grupach wiekowych zapewnili sobie prawo uczestnictwa w eliminacjach na szczeblu powiatowym.

Władze samorządowe reprezentował Sekretarz Gminy Pińczów Pan Marcin Kozłowski, który wręczył nagrody uczestnikom turnieju, oraz Pan Tomasz Dryja, który odpowiadał za organizację turnieju z ramienia gminy. Nadzór merytoryczny nad konkursem z ramienia Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie sprawował kpt. Paweł Obważanek.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek KP PSP w Pińczowie

zdjęcia: archiwum UMiG w Pińczowie

 

DSC_8649
DSC_8660
DSC_8664
Previous Next Play Pause
1 2 3

W nocy z 14. na 15. marca 2017 r., kilka minut po godzinie 12:30 stanowisko kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie otrzymało zgłoszenie o pożarze budynku w miejscowości Bogucice Pierwsze, Gmina Pińczów.

Do akcji niezwłocznie zadysponowano pełną obsadę pińczowskiej strażnicy, w tym średni i ciężki samochód gaśniczy, samochód specjalny drabinę oraz jednostkę ochotniczej straży pożarnej z terenu Gminy Pińczów.

Strażacy po przybyciu na miejsce zastali objęty pożarem wolnostojący, parterowy budynek jednorodzinny. W chwili wybuchu pożaru w domu przebywała jedna osoba, mężczyzna zdołał się ewakuować z budynku przed przybyciem jednostek ochrony przeciwpożarowej, nie odnosząc żadnych obrażeń.

Po zabezpieczeniu miejsca akcji przystąpiono do działań gaśniczych. Strażacy podali w natarciu dwa prądy wody, w tym jeden z samochodu specjalnego drabiny. Z uwagi na płomienie sięgające kilku metrów, poza działaniami w natarciu, ratownicy prowadzili również działania w obronie sąsiedniego budynku, który był bezpośrednio zagrożony pożarem.

Działania utrudniały palne elementy konstrukcyjne płonącego domu. Dzięki sprawnie prowadzonej akcji, udało się opanować pożar i nie dopuścić do rozprzestrzenienia się płomieni na sąsiednie obiekty.

W wyniku pożaru zniszczeniu uległ dach wraz z jego konstrukcją oraz część palnego stropu nad parterem. Konieczne było prowadzenie prac rozbiórkowych w budynku.

Po dogaszeniu pogorzeliska, cały obiekt został przewietrzony i sprawdzony kamerą termowizyjną na obecność ukrytych zarzewi ognia.

Akcja strażaków zakończyła się po godzinie 3 nad ranem.

opracowanie: kpt. Paweł Obważanek, KP PSP w Pińczowie

zdjęcia: archiwum KP PSP w Pińczowie

DSC00771
DSC00772
DSC00773
Previous Next Play Pause
1 2 3

 koperta list

List Sekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Jarosława Zielińskiego

ws. środków finansowych dla ochotniczych straży pożarnych

 

logo trawy na stronę 

www.stoppozaromtraw.pl

 

 

 

bip

NASZA POGODA - PIŃCZÓW

www.swiatpogody.pl

NASZ KALENDARZ

Marzec 2017
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Początek strony